VIKWiki:Az első lépések

A VIK Wikiből
Ugrás a navigációhoz Ugrás a kereséshez
  1. Jelentkezz be a jobb felső sarokban a Bejelentkezés szerkesztéshez linkre kattintva! Hozz létre egy wikis accountot, ha még nincs!
  2. Ha csak az oldal egy részét akarod szerkeszteni, akkor keresd meg az ahhoz a részhez tartozó címsort a szövegben, és ott kattints a [szerkesztés] linkre!
  3. Ha az egész oldalon, de legalábbis több részén is akarsz módosításokat végezni, akkor az oldal tetején jobboldalt kattints a Szerkesztés linkre!
  4. Szerkeszd az oldalt tetszésed szerint! (Nem tudod, hogyan működik a szerkesztő? A legalul lévő Szerkesztési segítség-link mindig segít!)
  5. Ha kell, ellenőrizheted a szerkesztésed az előnézettel vagy a változtatások kiemelésével.
  6. Mentsd el az oldalt!
    • Az első mentésedkor vedd úgy, hogy ünnepélyes keretek között igazi wikiszerkesztővé avattunk!


Részletesebb leírás

Egészoldalas szerkesztés

Ha egy lap tetején a Szerkesztés lapra kattintasz, akkor előjön a szerkesztőfelület, és betöltődik a szerkesztőbe az egész oldal wikikódja, így az oldal bármelyik részét tudod módosítani.

Szakaszos szerkesztés

Ha csak egy alcím melletti [Szerkesztés] linkre kattintasz, akkor a szerkesztőfelületen csak az adott alcímhez tartozó szakasz töltődik be, így csak azt tudod szerkeszteni. Ez több okból is praktikus, ha nem akarod tényleg az egész oldalt szerkeszteni.

  1. Egyszerűbb a szerkesztőben áttekintened a szerkeszteni kívánt részt, nem kell ehhez az egész oldalt látnod.
  2. Egyszerűbb előnézetben áttekintened a változást.
  3. Egyszerre többen is tudjátok az oldalt szerkeszteni, ha mindenki más szakaszt szerkeszt.

Szerkesztési segítség

Ha segítségre van szükséged egy adott formázással kapcsolatban, akkor kattints a szerkesztő fölött a megfelelő gombra (azok automatikusan beillesztik a megfelelő formázáshoz tartozó wikikódot)! Vagy a szerkesztő alatt a gombok mellett a Szerkesztési segítség linkre is kattinthatsz, a megnyíló oldalon pedig elolvashatod, hogy mit kell tudni az oldalak formázásáról.

Előnézet

Mentés előtt megnézheted, hogy a szerkesztésed hogyan fog kinézni. Érdemes először az előnézetre kattintani, átolvasni, hogy mindent helyesen írtunk-e le, és mindent helyesen formáztunk-e meg.

Előnézetben ugyanúgy betöltődik a szerkesztő, így ha valami nem stimmel, akkor azonnal újra módosíthatsz az oldal tartalmán. Végleges mentéshez előnézetben is a Lap mentése gombra kell kattintanod.

Változtatások megtekintése

A Változtatások megtekintése egy ritkán használt opció. Ha tételesen ki akarod listázni, hogy a szerkesztésed által hogyan módosul a wikioldal tartalma (milyen sor módosul, törlődik vagy kerül bele pluszban), akkor kattints rá. Mezei szerkesztés esetén elég az Előnézet.

Összefoglaló

Az összefoglaló mezőbe érdemes pár szóban beírni, hogy mit változtattál az oldalon, hogy minden dokumentálva legyen, és ha egy adott változatát akarjuk később visszakeresni a lapnak, akkor ezt könnyen megtehessük.

Egy wikioldal anatómiája

Majdnem minden oldal wikioldal, ami a VIK Wiki webszájton található. A kivételek gyakorlatilag csak a speciális oldalak, amik bizonyos adminisztratív tevékenységeket tesznek könnyebbé, vagy automatikusan generálódik a tartalmuk (pl. Speciális:Feltöltés, Speciális:Friss változtatások). Minden hagyományos wikioldal ugyanúgy szerkeszthető, mint az összes többi... de erről most annyit, hogy onnan lehet őket felismerni, hogy ha be vagy jelentkezve, akkor jobb oldalt felül láthatod a Szerkesztés-linket.

A wikioldal címe

A wikioldal címe és URL-je nagyon erősen korrelál egymással. Egy wikioldal URL-je (pl. http://wiki.sch.bme.hu/Wikioldalak_szerkesztése) automatikusan adódik a VIK Wiki webhely címéből (http://wiki.sch.bme.hu/) és a wikioldal címéből (pl. Wikioldalak szerkesztése). A különbség csak annyi, hogy az URL még kódolva is van, így a szóközökből aláhúzás-karakterek, az ékezetes betűkből számkódok lesznek. (Ha mégis ékezetes betűt látsz, akkor azt csak a böngésződ alakította vissza a számkódból. Ha a tényleges URL-re vagy kíváncsi, akkor másold át bárhova, csak ne egy böngésző címsorába, és ott nézd meg, hogy néz ki!)

Szerkesztés

Egy wikioldal a háttérben egyetlen hosszú szöveges bejegyzés egy adatbázisban valahol a Schönherz koli egyik légkondicionált helyiségében. Technikailag egy char[] karaktertömbben vagy String típusban lehet tárolni az egészet. Ahhoz, hogy szépen formázott szövegként jelenhessen meg (linkek, képek stb.), először a tartalmat HTML-kóddá kell alakítani (ami véletlenül pont ugyanúgy csak egy String típusban eltárolható szöveges kód), amit aztán a böngésző majd szépen megformáz.

Azért nem eleve HTML-kódként szerkesztjük a wikioldalak tartalmát, mert HTML-kódot szerkeszteni nehézkes, és nem hatékony. A wikikód direkt arra lett kitalálva, hogy bár szöveges kódról van szó, mégis egyszerű legyen szerkeszteni, és a szerkesztőben is emberien nézzen ki egy egész oldal.

Arról, hogy hogyan kell formázni a szöveget a szerkesztőben, hogy egy adott módon jelenjen meg a böngészőben, a Segítség:Szerkesztés oldalon írunk.

Wikioldalak szakaszolása

Egy wikioldal n különböző szakaszból áll. Egy szakaszhoz egy szakaszcím tartozik, és állhat több alszakaszból is. Egy wikioldal azáltal bomlik szakaszokra, hogy címeket és alcímeket szúrunk be az oldalra. Egy (al)cím és az utána következő szöveg a következő azonos vagy magasabb szintű cím előtti utolsó szóig alkot egy (al)szakaszt. A szakaszcím mellett a [Szerkesztés] linkre kattintva lehet a szakaszt külön szerkeszteni.