Gyógy- és strandfürdők

A VIK Wikiből
A lap korábbi változatát látod, amilyen David14 (vitalap | szerkesztései) 2014. február 2., 18:21-kor történt szerkesztése után volt.
Ugrás a navigációhoz Ugrás a kereséshez

Sablon:Szabvál

Az Építőmérnöki Kar tárgya. Úgynevezett választható törzsanyag a Neptun szerint.

Évközben 8-10 előadás van. Ennek alkalmával történetek, képek, érdekességek fürdők, strandok történetéről, létesítéséről, üzemeltetéséről. 1-2 meghívott előadó is szokott lenni - fürdőigazgató, uszodaépítő. Ilyenkor specifikusabb témákról van szó.
A félév végén 2-2 alkalommal nyílik lehetőség üzemlátogatásra egy strand- és egy gyógyfürdőbe.

A tárgy előadója: Dr. Raum László

Követelmények

  • Jelenlét: Évközben 8-10 előadás és 2-2 üzemlátogatás van, melyeken alkalmanként katalógus van. A meghívott előadók előadásain, és az üzemlátogatásokon biztosan.
  • NagyZH: A tárgyból 2 ZH van, de az elmúlt évtizedekben 2-3 ember élt a lehetőséggel, hogy írjon.
  • Esettanulmány: A zárthelyi kiváltható egy esettanulmány megírásával és beadásával.
    Követelmények:
    • 6-10 oldal a tárgy témájában szabadon.
    • Cím, képek, képaláírás, irodalomjegyzék, tartalomjegyzék.
    • Beadás a félév végén, az előadó e-mail címére.
  • Végső jegy: Az esettanulmányra/zárthelyire kapott osztályzat. Az órai részvétel a félév végi jegyet pozitívan módosítja!

Vélemények

2006/07

  • Röviden: Van valamennyi óra. Ezek túlnyomó többsége fürdőlátogatással telik.
    Órák: Az első órára érdemes elmenni, mert ott elhangzik minden ami a félév során fontos. Utána nem is nagyon van óra, vagy ha van, akkor is nagyon rövid. Esetleg van vendégelőadó és akkor hosszabb. A tanár mondja meg mindig, hogy mikor milyen óra lesz, illetve a tanszéken is ki szokta függeszteni.
    Ebben a félévben a következőképpen nézett ki a tárgy. Első órán tájékozató. A félév során két fürdőt látogattunk meg - Dagály, Gellért utóbbi nagyon érdekes volt. Ezek mind az órák időpontjában vannak. Az embereket 3 csoportra osztják vagy még többre a létszámtól függően. Minden csoport egy-egy óraidőpontban megy látogatni. Ha egy időpontban voltál, akkor a következő heted szabad és így tovább. Ez így összesen 6 órát foglal a félévben. A többi vagy rövid, vagy vendégelőadó (max egy szokott lenni, ha egyáltalán van) vagy nincs megtartva.
    Fürdőlátogatások: Az elején bevisznek a fürdő legeldugottabb helyeire, medencék alá, gépész házba, még a Gellért tér alatt is járhatsz egy sötét, párás forrásnál. Ez kb 1-1,5 óra maximum. Ezután opcionálisan bent lehet maradni a fürdőben amíg be nem zár.
    A félévi követelmény egy dolgozat leadása valamelyik strandfürdőről. Ez kb 4-5 oldal szöveget jelent max 10 oldal képekkel egyebekkel. Erre kapsz egy jegyet.
    Én csak ajánlani tudom. - 2006 ősz
  • A házi feladatot leadni a tanszéken kell, amiről tudni kell, hogy hol van - ha átmész a K épület és a könyvtár között, a híd alatt, a Gellért tér irányába, és nem mész ki a kapun, hanem körbenézel, akkor a vízcsepp-szobrot kell keresni, meg egy alacsony, különálló épületet.
    Amikor én adtam le, külön doboza volt az indexeknek/műveknek. 6-8 oldal, értelmes témáról, képekkel. Külalak nem tudom, számít-e, én fekete-fehéren nyomtatva, bal felső sarkában egy gémkapoccsal tűzve adtam le, borító és kötés nélkül, és nem vont le érte semmit, ötös lett. Idézet az előadótól: "Mindent el szoktam olvasni, és az internetről, innen-onnan összeollózott munkák kevesebbet érnek". Tehát legyen olvasmányos.
    Sajnos fogalmam sincs, mennyire veszi komolyan a szakmai részét, én mindenesetre beleírtam az első öt sor valamelyikébe, hogy informatikusnak készülök, folyékony dolgokhoz nem értek - gyakorlatilag csak történeti dolgokról írtam (gyógyfürdő kiválasztása + internet + könyvtár = mese). Talán az ijesztett meg, hogy valamelyik órán megjegyezte, hogy szívesen venné, ha az ilyen érdeklődésű hallgatók elmásznának valami gyógyfürdőbe, és felvennék a kapcsolatot az ottani üzemeltető mérnökkel, meg kérnének némi anyagot tőle a munkához...
    Hátöö, volt jobb hétvégi programom is... - Ricsi, 2007 tavasz

2009/10

  • Még mindig 4-5 előadás van egy félévben, egy "kötelező", aminek ki volt téve az időpontja a tanszéken. Volt katalógus is, de nem tudom mennyit számít a végső értékelésben. Két fürdőlátogatás is volt, szintén előre meghirdetve a tanszéken, illetve előadáson - gellértes nagyon jó volt. Az értékelésről nem tudok objektívan nyilatkozni, mivel egriként annyira érdekelt a dolog, hogy felderítettem az egri fürdők teljes történelmét, könyvekből, strandmérnököktől, stb. :) Így ötöst kaptam. - 2009 ősz