VIKWiki:TDK Fülöp Kornél véleménye

A VIK Wikiből
Ugrás a navigációhoz Ugrás a kereséshez

From: Kornél Fülöp [1] Sent: Tuesday, October 25, 2005 9:41 PM To: Szabó Marcell Subject: Re: együtt okosabbak vagyunk tdk; Közgázos viszonyok


Hello!

Elöljáróban írok pár szót a Közgázról. Alapvetően a közgáz név 3 kart jelöl (Gazdálkodástudomány, társadalomtudomány és közgazdaságtudományi). Ezek a karok találhatóan a fővám téren, a corvinus többi karja régen más egyetem/főiskola volt. Ez a 3 kar nem különül el, mint pl. a BME-s karok, a köztük való viszony inkább hasonlít pl. a villamosmérnöki és az info szak közti viszonyra (közös gólyatábor, koli, bulik). Tehát a közgázon egy közösség van, ebbe beletartozik mind a 3 kar (tanulmányi átjárásnak szinte semmilyen feltétele nincs a karok között). Itt képeznek mindenféle embereket a szociológia-kommunikáció szakoson át a gazdaságmatematikusig; van gazdaságiinformatikus képzés is (gazdinfo ezután). Léteznek tanulmány csoportok(kb 40 fős csop.), melyekben az összetartó erő szerintem felülmúlja egy középiskolai osztályét(hetente csoportbulik, táborok...). Ezeknek a csoportoknak főleg a nagyobb szakokon (pl. ált. közgazdász G karon ----> 400fő kb.) van jelentősségük. Szinte minden tárgyból van szeminárium (gyakorlat), így már az oktatás jellege mint a VIK-en. Az egyetem informatikai infrastruktúrája/kultúrája természetesen közelébe se ér a VIK-éhez képest. Ezután írok pár szót a különböző stádiumokról.

Füzet és indigó:

Szerintem ez a módszer egyáltalán nem található meg a közgázon sem, mivel nagyon nehézkes és értelmetlen a használata, tekintve pl. a fénymásolás lehetőségét (de szerintem nincs olyan felsőoktatási intézmény Magyarországon ahol ez a módszer még ma is használatos lenne).

Fénymásoló:

Ez a módszer viszont rendkívül széles körben elterjedt, köszönhetően a csoportok létének. Egy csoport tanulmányi szempontból heterogén összetételéű, így mindig akad valaki aki bejár órára, és nagyszerű jegyzeteket készít. Órai jegyzetekre számos tárgyból szükség van, mivel vagy nincs tankönyv, vagy a tankönyv használhatatlanul nagy, míg 14 előadás anyaga nyilván könnyebben tanulható.

 E-mail, levelezőlista:

Levelezőlisták léteznek a közgázon (egyre több(minél több BME-s jön át, annál több levelezőlista készül:)))))), azonban ezek nem igazán tanulmányi jellegűek, inkább bulik szervezése zajlik rajtuk stb. Általában a csoportoknak van saját levelezőlistájuk. Természetesen egy-két tanulmányi kérdés felmerülhet ezeken a csoportlistákon, de a kevés tag (40 fős csoportok) miatt ezek megválaszolása lassab, mint a VIK-en. Szerintem a levelezőlisták azért nem terjedtek el, mivel létrehozásuk/karbantartásuk-hoz nem elegendő egy átlagos közgázos hallgató informatika tudása/tájékozottsága (ez vonatkozik a gazdinfo-sokra is, akiknek mellesleg az informatikához nem túl sok közük van egy BME-s infossal összehasonlítva:)) Másrészt azért sincsen ez a forma annyira elterjedve, mert a hallgatók viszonylag kis arányának van internet elérése egyáltalán/hétközben (pl. albi), mivel ez irányú igényük is természetesen kisebb egy átlagos VIK-eshez képest(ez a megállapítás természetesen vonatkozik a további pontokra is; tehát az internetelérés hiánya gátolja a további módszerek elterjedését).

info200x-hez hasonló levlista tudomáson szerint nem létezik a közgázon egyáltalán.

Fájlmegosztás, FTP-szerverek: Ez a módszer egyáltalán nem létezik a közgázon.

Szétszórt weboldalak/Központi weblap:

A két stádiumot össze kell fognom, mivel a közgáz a két stádium határán tart jelenleg. Személyes weboldalak nem igazán találhatóak, ez szerintem a hallgatók hiányos informatika tudásából fakad (tul. nem képesek létrehozni egy weblapot). A jellemző az a szétszórt közpoti weblapot (mivel kb 5-6 ilyen létezik). Ezeknek a közpoti weblapoknak a struktúrája nem teljesen tökéletes, ez talán a 3karon oktatott rengeteg tárgynak köszönhető. A honlapokon fennlévő anyagok használhatósága sem hasonlítható össze pl. az infositéval. Két ilyen honlap: www.fvt.hu és www.kozgazwarez.hu . Azért sokszor nagy segítséget adhatnak ezek az oldalak is.

Portál:

Egy-két weblap próbál felnőni az általatok leírt portál szintjére, azonban még egyiket sem nevezném portálnak. Viszont látok esélyt hogy a közeljövőben létrejön egy infosite-hoz hasonló közgázos portál.

Wiki:

Egy ilyen honlap létrejöttére semmilyen esélyt nem látok sem a közel jövőben, sem hosszútávon, mivel a hallgatók ezirányú szakmai tudása nem elégéses (max. egy honlapkészítő cég csinálhat ilyet a HÖK vagy az egyetem pénzén, de erre sem látok sok esélyt).


Összefoglalva tehát a közgáz jelenleg a Fénymásolás és evvel együtt a Szétszórt központi weblapok szintjén jár, előbb-utóbb létrejöhet egy univerzális portál is. A BME-VIK-en megtalálható viszonyokat gátolja a közösség rendkívül heterogén összetétele (3 kar, nemtudomhány szak, sok hallgató, kb 10 koli), a hallgatók informatikai affinitásának kis mértéke. Másrészt fontos megjegyezni, hogy az oktatási módszer is alapvetően más, mint a BME-VIK-en. Egyrészt sok szóbeli vizsga van, másrészt szinte minden tárgyból van kötelező gyakorlat, ami tulajdonképpen egy megismételt előadás(és mivel kötelező, ott a hallgató szinte fel is készül a vizsgára). A tantárgyak jellege sem ad módot arra, hogy sok anyag publikálódjon a neten (pl. szociológia, ahol előadáson és gyakon is a könyv felolvasása történik:), az előadásfóliák megtalálhatóak a tárgy honlapján). A tanárok sem rendelkeznek általában weblappal, bár egyre több a kivétel, de van hogy még egy tárgynak sincs weblapja. Viszont meglepően sok tanár tart power-pointos-prezentációs órát, azonban a slide-okat nem mindig hajlandó feltenni a netre, mert hogy akkor nem járna be senki. Másrészt a hallgatók szeretnek bejárni, mivel a hatalmas közösségi élet miatt szinte mindenki ismer mindenkit, így a suliban eltöltött idő gyorsan telik (lehet ismerkedni, bulikat megbeszélni-szervezni.....). A BME-VIKen úgy látom hogy a rendkívül fejlett hallgatói tudásbázisnak köszönhetően az előadások kezdenek kiürülni, és ez talán a hallgatói közösség ereit is gyengíti (nagyon személytelen - az Internetnek köszönhetően - a hallgatók viszonya tanulmányi segítségnyújtás során ----> felmegyek a netre és letöltöm, ahelyett hogy elkérném a Mari jegyzetét:)), s ez szerintem nem teljesen jó dolog.

Remélem evvel a pár sorral sokat tudtam segíteni (sajnos a helyesírási hibákat nem tudom átnézni,mert nincs rá időm)! Sok sikert kívánok a TDK-dolgozathoz!

1-2 napig most nem tudom megnézni az e-mailjeimet, úgyhogy ha valamilyen kérdésed van evvel kapcsolatban, kérlek hívj fel a 06-30-343-8796 -os számon.


Üdvözlettel:

Fülöp Kornél

-- TWikiGuest - 2005.10.27.