VIKWiki:Fájlfeltöltés

A VIK Wikiből
A lap korábbi változatát látod, amilyen Palotasb (vitalap | szerkesztései) 2013. január 21., 16:51-kor történt szerkesztése után volt. (Palotasb átnevezte a(z) Fájlfeltöltés lapot a következő névre: VIKWiki:Fájlfeltöltés)
Ugrás a navigációhoz Ugrás a kereséshez

Sablon:RightTOCHa rögtön a fájlfeltöltési felületre ugranál, akkor elég a baloldali oldalsávban a Fájl feltöltése linkre kattintanod. De előbb olvasd el a feltöltési irányelveket!

Feltöltési irányelvek

Gondold át! Tényleg fel akarod tölteni?

A régi wikinél gond volt, hogy sok olyan fájl került feltöltésre, ami helyett valójában egy wikioldalt kellett volna létrehozni. Előfordult, hogy az ellenőrző kérdésekre (hibásan és hiányosan) kidolgozott megoldások egy szerkeszthetetlen PDF-ben került feltöltésre, majd később érkezett mellé egy-két kiegészítés és hibajegyzék. Áttekinthetetlen. Ennél általában sokkal praktikusabb egy vagy több wikioldal létrehozása tananyagok, segédanyagok és feladatkidolgozások számára, amelyet mindenki egyszerűen szerkeszthet és kiegészíthet, de legfőképpen könnyen áttekinthető.

Ha csak azért gondoltál fájlt feltölteni, mert egy PDF-be vagy DOC-ba lehet grafikákat beszúrni, akkor ezeket inkább töltsd fel külön, de a fő dokumentumhoz hozz létre wikioldalt!

Fájlt csak akkor tölts fel, ha wikioldalként nem lehetne a tartalmát létrehozni, vagy tartalma fix, nem kell későbbi szerkesztésre, módosításra számítani.

Megjegyzés: Például régi ZH, ellenőrző kérdések, ilyesmi feltölthető, mert tartalma fix, de mondjuk a megoldásainak már érdemes lehet oldalt létrehozni.

Nevezd el jól!

Miért kell jól elnevezni a fájlokat? Mert szeretnénk, ha jól lennének rendszerezve, és ennek egyetlen és leghatékonyabb módszere, ha minden fájlnak egy az ő tartalmát pontosan és teljesen leíró fájlnevet adunk. A fájlelnevezési sablon, amit használunk:

tárgyröv_típus_dátum_egyéb.kit

  • tárgyröv: a sztenderd rövidítése1 a tárgynak. Lásd: Tantárgynevek rövidítései. Ha a fájl nem tantárgyhoz, hanem más témához tartozik, akkor is legyen a témának egy konkrét rövidítése, amit itt használni lehet!
  • típus: a fájl típusa. Példák: hf, hazi, zh, zh2, vizsga.
  • dátum: a fájlhoz tartozó dátum, hogy az azonos típusúakat könnyen meg lehessen különböztetni. Példák: tárgy_jegyzet_2012tavasz.pdf, tárgy_vizsga_2012-12-19.pdf.
  • egyéb: más, ami sok azonos fájl segít megkülönböztetni egymástól, pl. ugyanakkori zárthelyiknél csoport, megoldókulcs, ha van hozzá, vagy kidolgozott házifeladatnál a készítő neve. Példák: tárgy_zh_2012-12-01_a_csoport.pdf, tárgy_zh_2012-12-01_megoldokulcs.pdf, tárgy_hf_2012osz_Le_Pal.pdf
  • kit: A fájl kiterjesztése; értelemszerű, csak a teljesség kedvéért van itt külön felsorolva.

Nem muszáj már a feltöltés előtt a gépen így elnevezned a fájlt, a feltöltőlapon is megadhatod az új nevet a Célfájlnév-mezőben.

[1] A tantárgyrövidítés mindenképp legyen egységes egy tárgy fájljain belül; nézd meg, hogy a korábbiakat milyen névvel töltötték fel! A fájlok elnevezésénél a kis- és nagybetű különbözőnek számít, kivéve, ha az első karakterről van szó, mert azt mindig nagybetűsíti a MediaWiki.

Feltölthető fájltípusok

Nem lehet akármilyen fájltípust feltölteni a wikire. Bizonyos fájltípusok helyett wikioldalak használatát vagy konvertálást ajánlunk. Az engedélyezett fájltípusok (kiterjesztések) teljes listáját a feltöltési felületen találod. Ha egy fájltípus nincs felsorolva, akkor csak egy engedélyezett fájllá konvertálás után töltheted fel.

Csalni lehet azzal, hogy átnevezel egy tetszőleges fájlt DOC (vagy hasonló) kiterjesztésűvé, feltöltöd, és amikor belinkeled, ott megmondod, hogy letöltés után nevezzék vissza. De ezt az opciót csak életveszély esetén vedd igénybe!

Régi fájlok kiegészítése, módosítása, lecserélése

Ha a Speciális:Fájlok listája oldalon kikeresel egy fájlt, és a hozzá tartozó oldalra mész, akkor találsz egy linket, amire kattintva a fájl helyére tölthetsz fel egy újat.