„Szoftver labor I.” változatai közötti eltérés

A VIK Wikiből
Ugrás a navigációhoz Ugrás a kereséshez
(Visszavontam Ferrero (vita | szerkesztései) szerkesztését (oldid: 156118))
15. sor: 15. sor:
 
__TOC__
 
__TOC__
 
==Követelmények==
 
==Követelmények==
 +
===Előtanulmányi rend===
 +
A tárgy legkorábban a [[Programozás alapjai I.]] tárggyal együtt vehető fel.
 
=== A jegyszerzéshez szükséges ===
 
=== A jegyszerzéshez szükséges ===
 
* A laboratóriumi órák látogatása kötelező; legalább 70%-ban.
 
* A laboratóriumi órák látogatása kötelező; legalább 70%-ban.

A lap 2013. április 9., 07:22-kori változata

Sablon:Tantargy

Követelmények

Előtanulmányi rend

A tárgy legkorábban a Programozás alapjai I. tárggyal együtt vehető fel.

A jegyszerzéshez szükséges

  • A laboratóriumi órák látogatása kötelező; legalább 70%-ban.
  • Az órákon önálló munka folyik. A laborvezetők a felkészültségét ellenőrzik egy beugró íratásával. Elégtelen felkészültség esetén a jelenlét megtagadható; ilyenkor az adott alkalom hiányzásnak számít. A beugrót késve megírni legfeljebb egyszer lehet, a notórius késők hiányzónak számítanak. A beugrók a labor anyagához kapcsolódó előadás- és gyakorlati anyagokat kérdezik vissza (ez legtöbbször az előző hetit jelenti).
  • A tárgyból nagy házi feladatot kell készíteni, amelyet a 13. héten kell bemutatni a laborvezetőnek. A házi feladaton a félév közben is dolgozni kell, nem csak az utolsó héten: a 8. hétre kell elkészíteni annak pontosított specifikációját, a 10. hétre pedig a programnak egy első, félkész változatát. Ezek időre elkészülte beleszámít a házi feladatra járó végleges jegybe.
  • A félév végi jegy a kis ZH-k és a nagy házi feladat jegye alapján adódik, azok számtani közepe. A laborvezető az egész féléves órai munka alapján ezt ±1 jeggyel módosíthatja. Itt is 5 db kis zárthelyi van. A három legjobb számít; pótolni nem lehet. A három legjobb átlagával el kell érni 40%-ot, azaz az összegükkel 12 pontot. A kis ZH-kból számolódó jegy a három legjobb kis ZH pontjából keletkezik, az alábbi táblázat szerint:
Pont 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
Jegy 1,00 1,50 1,72 1,94 2,17 2,39 2,61 2,83 3,06 3,28 3,50 3,72 3,94 4,17 4,39 4,61 4,83 5,06 5,28 5,50

Félévközi feladatok

  • A legjobb 3 kisZH pontszámának összege legalább 12
  • Elfogadott nagyházi
  • Maximum 4 hiányzás (a kiadott házifeladat beadásának elmulasztása hiányzásnak számít)

KisZH nem pótolható, nagyházi különeljárási díj ellenében viszont igen (a pótlási hét végéig)

Segédanyagok

Labor anyagok

Labor kisZH, beugró

Házi

Részletes információ a háziról a tárgyhonlapon itt található.

Követelmény

  • Kb. 500 soros C program, amely a C nyelv lehetőségeit kihasználja: strukturált felépítés, több modulra bontás, dinamikus memóriakezelés, fájlkezelés stb.
  • Szabadon választható a téma, de a feladatválasztást a laborvezető jóvá kell hagyja.
  • Dinamikus memóriakezelés kötelező, programozási komplexitásban legalább a két dimenziós dinamikus tömb. (Olyan feladat nem választható, amelyhez még ennél is primitívebb memóriakezelést kíván csak.)
  • A kész megoldás és a dokumentáció bemutatása csak személyesen történhet. A laborvezető a megoldás saját elkészítését ellenőrzi, mégpedig úgy, hogy a program forráskódjával kapcsolatban kérdéseket tehet el, vagy annak módosítását kérheti.
  • A program mellé el kell készüljön a programozói, a tesztelési és a felhasználói dokumentáció.
  • Az elkészített nagy házit a 13. heti laborgyakorlaton személyesen is be kell mutatni a laborvezetőnek.
  • A dokumentációkat és a forráskódot elektronikusan kell leadni, az adminisztrációs portálon. A megoldásokat legkésőbb a 13. oktatási hét vasárnap éjféléig fel kell tölteni a portálra.
  • A beadás ideje definíció szerint a feltöltés idejével egyezik meg. Aki a 13. hét végéig nem tud feltölteni egy elfogadható, végleges megoldást, az a 14. héten már csak pótbeadásként, különeljárási díj megfizetése mellett adhatja be a megoldást. A pótlásként leadott megoldás azonban teljes értékű: ha a részfeladatok rendben voltak, akár jeles érdemjegy is járhat érte, feltéve, hogy a félév közbeni követelmények (specifikáció és félkész házi) időben teljesítve voltak.
  • Akik az utolsó utáni, az adminisztrációs portálon a „pótlás” néven látszó feladathoz kényszerülnek megoldást feltölteni, különeljárási díjat fizetnek. Ez nem csak úgy lehet, hogy a „végleges” programhoz nem töltötték fel az elkészült programot és a dokumentációt, hanem úgy is, hogy az oda feltöltött megoldás elfogadhatatlan, mert hiányos vagy hibás.
  • A nagy házi feladat elkészítésével az előrehaladást úgy ellenőrizzük, hogy némely részfeladatokat (pontosított specifikáció, félkész megoldás) a félév közben is kérjük. Ezen részfeladatok helyes, elfogadható megoldása a végleges jegybe beleszámít.

Tippek

Érdemes készüli a laborra az addig vett anyagokból, hogy laboron ne értetlenül nézz hogy mit kell csinálni, hanem hogy sikerélménnyel tudd megoldani ott laboron a kiadott feladatokat. A nagyházit kiadás után érdemes elkezdeni, olyan részeket elkészíteni belőle amit már vettetek, így hétről-hétre érdemes haladni a házival és nem egyszerre megcsinálni, mert abból csak összecsapott, rossz (vagy el sem készített) házi lesz.

Kedvcsináló

Előadáson csak beszélnek a programozáson, gyakorlaton papíron kell mindent megoldani. Végre itt a labor ahol számítógépen is lehet csinálni, ha elakadsz vagy bármi probléma van, akkor kérj segítséget a laborvezetőtől, azért van ott hogy segítsen neked és nem azért hogy ö tanítsa meg neked az anyagot, arra ott az előadás és a gyakorlat. Megfelelően készülve a laborokra nagyon jó óra, ha nem készülsz rá akkor csak szenvedés lesz.