Rendszermodellezés (régi)

A VIK Wikiből
A lap korábbi változatát látod, amilyen Ferrero (vitalap | szerkesztései) 2013. január 3., 18:15-kor történt szerkesztése után volt.
Ugrás a navigációhoz Ugrás a kereséshez

Sablon:Tantargy

Követelmények

  • Aláíráshoz:
  • Vizsga:
  • Heti 2 előadás van, kötelező jelenléti ív nincs.
  • Kéthetente egy gyakorlat van, kötelező jelenléti ív nem jellemzö.
  • Ajánlott rövidítések: ReMo


Segédanyagok

régi archivált anyagok

foo

bar

foo

foo

bar

Diák

foo


Házi

1. Házi

foo

2. Házi

bar


Vizsga

foo bar


Tippek

foo bar


Kedvcsináló

foo bar




REGI ANYAG

Kedvcsináló

Szerintem a legjobb/korrektebb/könnyebb tárgy a három elágazó közül. Ha informatikai technológiák szakirányon vagy, akkor pedig van is átfedés szakirányos tárggyal, így pláne nem nehéz. A zh-ra érdemes felkészülni mert 4-es zh-val szorgalmi feladatot lehet írni, a szorgalmi feladat pedig egyáltalán nem vészes, ellenben megajánlott ötöst ér.

Segédanyagok

ZH

2011/2012/1-ben a ZH-n fogalmak voltak - ezek jó része órán került kifejtésre, pl nyílt világ szemantika mit jelent és hasonlók. (6 fogalom volt, ha jól emlékszem.) A pontok nagyobb hányadát feladatok adták, ezek többnyire nem is igényeltek Remo-s tudást, akinek megvan a szakmai szemlélete egész könnyen teljesíthette.-- luzsan - 2012.04.09.

Házi

1.feladat

2.feladat

3.feladat

4.feladat

A cél az egyes folyamatpéldányok műszaki eredetű hiba nélküli lefutásának (átlagos, minimális, maximális) valószínűségét mérni, mindezt az egyes erőforrásokhoz rendelt meghibásodási ráták alapján. Javaslat: az egyes végrehajtott elemi tevékenységek megbízhatósági valószínűségeinek szorzata helyettesíthető ezen valószínűségek logaritmusainak összegével. Ilyen módon a modellező eszköz a meghibásodási rátákból mint az erőforrások időarányos költségéből kiindulva számíthatja a megbízhatóságot. Meghibásodási rátákra pedig MTTF értékekből következtethetünk.

Alapvető ismeretek:

  • A megbízhatóság annak a valószínűsége, hogy adott idő alatt a rendszer(erőforrás) nem hibásodik meg (ez ugye az időt növelve tarta a nullához), vagy ha jobban tetszik: [math]r(t)=P(s(t') \in U : t'\lt t )[/math]
  • Meghibásodási ráta ([math]\lambda[/math]): "meghibásodás valószínűsége időegységenként és darabonként".
    • [math]r(t)=e^{-\lambda t}[/math]
    • [math]\lambda=\frac{1}{MTTF}[/math]

Órán elhangzott/Segédanyag:

  • Az MTTF-t (Mean Time To (First) Failure) írjuk be a "Cost per Time Unit"-ként felvett költség (valójában megbízhatóság) "by time" értékének, így a szimuláció idejét tudja mihez igazítani a modellező eszköz
  • (Javíts ki!) A számítás úgy történik, hogy az erőforrások költségeinek a megbízhatóság logaritmusát (ln), helyesebben annak -1*10^x-szeresét (hiszen a valószínűség 1-nél kisebb, így negatív tört értékeket fogsz kapni, te pedig pozitív egészeket szertnél), szimulálsz, megnézed az összköltséget(C), majd a keresett valószínűséget az [math]e^{-\frac{C}{x}}[/math] képlettel számítod.
    • Az egész történet onnantól gyanús, hogy mivel [math]r(t)=e^{-\lambda t}[/math] ezért a költséghez lényegében [math]\lambda=\frac{1}{MTTF}[/math] -t kéne írni, de MTTF-ünk már elvileg van(előző pont), a redondancia pedig ebben az esetben nem biztos hogy fasza...
    • Az előző pontban csaltam, ugyanis lehagytam a [math]-t[/math]-t a költségből: [math]C=ln(e^{-\lambda t})=-\lambda t=\frac{1}{MTTF}t[/math]. De ez nem igazán tudom mit jelentene (a t=MTTF 1-et ad minden esetben pl.)
    • Újra átgondolva a dolgot t=MTTF esetben r(t)=1/e. Ha 1-et írunk költségnek, és MTTF-et a by time értéknek, akkor a egy triviális, egy taskos folyamatot feltételezve, egy mttf ideig tartó szimuláció éppen 1 costot számolna fel, ami visszaalakítva a [math]e^{-\frac{C}{x}}[/math] képlettel valóban 1/e-t ad, fél MTTF-fel 1/gyök(e)-t stb, ami kifejezetten jónak tűnik!
  • Ha az analízisnél mindenhol 0 cost-ot kapunk, akkor növeljük az x-et pár nagyságrenddel

5.feladat

Vizsga

  • Kiskérdés minták a 2008. őszi, 2009. tavaszi és őszi számonkérésekből (vizsga, ZH): ReMoKiskerdesek09
  • Vizsgafelkészítő előadás feladatok brainstorming oldal: ReMoVizsgafel09

Vizsga 2009.12.21.

Elmélet: (6*6p)

1. UML diagrammtítpust kellett javasolni 3 feladat megoldására

2. CIM ismertetése

3. Konfidencia-intervallum

4. TPC-W benchmark

5. WS üzenetei

6. Nyílt és zárt rendszerek definiciója

Feladatok:

1. Fájlrendszert modellezni UML osztálydiagrammal, fájl, könyvtár, blokkos eszköz, szalagos eszköz ... (15p)

2. Levélküldés SMTP szerverrel modellezni adatfolyamhálóval, két finomítást is kellett belevinni (küldő, SMTP, MX, fogadó) (18p)

3. MTTF számítása egyszerű szöveges feladatból, majd egy Markov-lánc felrajzolása, és így kiszámolni az MTTF-et. (6p)

Hasznos linkek

--Szabó Csaba (vita) 2013. január 3., 19:15 (CET)