Mérés 1 Ellenőrző kérdések 1

A VIK Wikiből
A lap korábbi változatát látod, amilyen (vitalap) 2012. október 21., 20:02-kor történt szerkesztése után volt. (Új oldal, tartalma: „{{GlobalTemplate|Infoalap|MeresLabor1Kerdes1}} vissza a Mérés 1 tárgyhoz ---- '''AZ ELLENŐRZŐ KÉRDÉSEKRE ÖSSZEÍRT VÁLASZOK BEMAGOLÁSA/MEGTAN…”)
(eltér) ← Régebbi változat | Aktuális változat (eltér) | Újabb változat→ (eltér)
Ugrás a navigációhoz Ugrás a kereséshez

Ez az oldal a korábbi SCH wiki-ről lett áthozva. Az eredeti változata itt érhető el.

Ha úgy érzed, hogy bármilyen formázási vagy tartalmi probléma van vele, akkor kérlek javíts rajta egy rövid szerkesztéssel.

Ha nem tudod, hogyan indulj el, olvasd el a migrálási útmutatót


vissza a Mérés 1 tárgyhoz


AZ ELLENŐRZŐ KÉRDÉSEKRE ÖSSZEÍRT VÁLASZOK BEMAGOLÁSA/MEGTANULÁSA NEM HELYETTESÍTI A MÉRÉSI ÚTMUTATÓ ÁTOLVASÁSÁT!!! OLVASSÁTOK ÁT A JEGYZETEKET, MÉRÉSI ÚTMUTATÓKAT IS!!!

2009 óta az 1. mérésen is vannak ellenőrző kérdések, amire a tantárgy honlapján lévő Verilog ismertetőből lehet felkészülni. Többnyire a doksiban lévő funkcionális elemek Verilog leírását kellett tudni, de ajánlatos inkább megérteni, és nem betanulni, mert a nagy háziban úgyis Verilogban kell kódolni.

Példa, egy 2009-ben feltett beugró kérdésre:

  • Adja meg a következő funkcionális elem Verilog leírását: 16 bites szinkron számláló, aszinkron resetelhető, engedélyezhető és tölthető.

A funkcionális elemek tulajdonságai néha megegyeztek a jegyzetben leírtakkal, néha eltértek - a shiftregiszter ne balra, hanem jobbra shifteljen, stb...

Volt egy Initial blokkhoz kapcsolódó kérdés is, a test fixture-ben megjelenő hullámforma alapján kellett leírni a Verilog kódot.

-- Tóth Gábor - 2010.08.04.

Egy beugró 5 kérdésből áll, minden kérdés 1-1 pont, 40%-ot, azaz 2 pontot kell elérni a teljesítéshez.

2010-es beugrók:

  • 1. Adja meg egy 1 bites 4:1 multiplexer Verilog kódját deklarációval (portok d0,d1,d2,d3,adatbemenetek, s-kiválasztó bemenet, r kimenet)
  • 2. Adja meg egy engedélyezhet, balra shiftelő 8 bites shiftregiszter Verilog kódját modul deklarácioval (prtok: clk-orajel, ce-engedélyezhető, din-egybites adatbemenet, dout-egybites adatkimenet.
  • 3. Adja meg egy aszinkron resetelhető egy digites BCD (binárisan kodolt decimális) felfelé számláló verilog kodját modul deklarácioval (portok: clk-orajel, rst-reset,dout-számlaló kimenet)
  • 4. Készítsen két darab kétbemenetű AND kapu példányosításával egy 3 bemenetű and kaput. A 3 bemenetű AND modul neve legeyn AND3, portjai: i0,i1,i2, bemenet és r kimenet.) A rendelkezésre álló 2 bemenetű AND kapu neve AND2, portjai i0,i1 bemenet és r kimenet. (a két bemenetű AND2 kapú, mint modul rendelekzeésre áll, nem kell megírni.)
  • 5. Egy Verilog Test Fixtureben az alábbi hullámformát akarjuk előllítani. Adja meg az ehhez tartozo verilog kodot.!


  • 1. Adja meg egy 2 bites adatbemenetekkel rendelkező 2:1 multiplexer Verilog kódját modul deklarációval (portok: d0, d1 – adatbemenetek, s – kiválasztó bemenet, r – kimenet).
  • 2. Adja meg egy párhuzamosan tölthető, balra shiftelő 8 bites shift regiszter Verilog kódját modul deklarációval (portok: clk – órajel, din – 1 bites adat bemenet, ldin – betöltendő adat bemenet, le – töltés engedélyezés, dout – 1 bites adat kimenet).
  • 3. Adja meg egy aszinkron resetelhető számláló Verilog kódját modul deklarációval, mely a következő módon számol lefele: (7, 6, 5, 3, 2, 1, 0, 7, 6, 5, 3…) (portok: clk – órajel, rst – reset, dout – számláló kimenet).
  • 4. Adott egy and_gate és egy or_gate modul, melyek kétbemenetű és- illetve vagykaput valósítanak meg, bemeneteik in1 és in2, kimenetük out1. Ezek felhasználásával készítse el egy modul Verilog kódját modul deklarációval, amely a következő logikai függvényt valósítja meg: d=(a+b)*c. (portok: a, b és c – bemenetek, d – kimenet).
  • 5. Egy Verilog Test Fixture-ben az alábbi hullámformát szeretnénk előállítani. Adja meg az ehhez tartozó Verilog kódot.
Ezen a helyen volt linkelve a test_fixture.jpg nevű kép a régi wiki ezen oldaláról. (Kérlek hozd át ezt a képet ide, különben idővel el fog tűnni a régi wikivel együtt)