„Konfliktus megelőzés-kezelés-közvetítés-tárgyalás” változatai közötti eltérés

A VIK Wikiből
Ugrás a navigációhoz Ugrás a kereséshez
(Új oldal, tartalma: „{{GlobalTemplate|Valaszthato|KonfliktusKezeles}} * Előadó (2006): Mátyási Sándor, smatyasi@msconcord.hu * Tanszék: BME Szociológia és Kommunikáció Tanszék,…”)
 
 
(15 közbenső módosítás, amit 8 másik szerkesztő végzett, nincs mutatva)
1. sor: 1. sor:
{{GlobalTemplate|Valaszthato|KonfliktusKezeles}}
+
{{Tantárgy
 +
| név = Konfliktus megelőzés-kezelés-<br>közvetítés-tárgyalás
 +
| tárgykód = GT439348
 +
| szak =
 +
| kredit = 2
 +
| félév =
 +
| kereszt =
 +
| tanszék = GTK - Szociológia
 +
| jelenlét = kötelező
 +
| minmunka = ZH megírása tetszőleges<br>segédanyag felhasználásával
 +
| labor =
 +
| kiszh =
 +
| nagyzh = 1 db
 +
| hf =
 +
| vizsga =
 +
| levlista =
 +
| tad = https://www.vik.bme.hu/kepzes/targyak/GT439348/
 +
| tárgyhonlap = http://szoc.bme.hu/oktatasszervezes/tematika/szabadon_valasztott/konfliktus_megelozes
 +
}}
  
 +
A Konfliktus megelőzés-kezelés-közvetítés-tárgyalás tulajdonképpen egy kétnapos tréning, melyet félévente több kurzusban, péntek délután és szombat délelőtt ritmusban bonyolítanak le. A tárgy (nevéből következően) a konfliktusok témáját járja körül, az előadások közben a hallgatók szituációs játékokban is részt vesznek.
  
* Előadó (2006): Mátyási Sándor, smatyasi@msconcord.hu
+
==Követelmények==
* Tanszék: BME Szociológia és Kommunikáció Tanszék, St.f.11. A folyosón, az asztal melletti füzetbe kell beírni, hogy melyik hétvégén mész.
+
*'''Jelenlét:''' A második nap kötelező, de ettől függetlenül érdemes bemenni mindkét nap, hiszen a ZH megírása során tetszőleges segédanyag használható, például az előadás során készített jegyzetek.
* Tananyag: http://www.msconcord.hu/konfliktus/tananyag.doc
+
*'''NagyZH:''' A szombati előadás végén egy kifejtős kérdésekből álló zárthelyit kell írni, melynek eredményéből számítják a féléves jegyet.
* Mottó: "A kompromisszum lósz*r, konfrontálódni kell!"
 
  
==Vélemények==
+
==Segédanyagok==
 +
*[[Média:Konfliktus_tananyag.PDF|Tananyag]] – Az oktatók által minden félév elején kiküldött tananyag a tárgyhoz. A zárthelyin is használható, tehát érdemes vagy laptopon bevinni, vagy előre kinyomtatni.
 +
*[[Média:Konfliktus_Konfliktus-kezelési_stratégiáim.PDF|Konfliktus-kezelési stratégiáim]] – Önértékelő teszt, melyet az egyik előadáson osztottak ki.
 +
*[[Média:konf_dia_2015tavasz_szombat.zip|2015 tavasz, szombati előadás diái]]
 +
*[[Média:konfkez.pdf|ZH feladatok]] - Ezek a konkrét feladatok, amiket ZH-n fogtok látni. Érdemes innen kiírni a megoldásokat, ha a wikit használjátok forrásként.
  
===[[BorbasTamas|Wishy]] - 2011.04.02.===
+
==Nagyzárthelyi==
 +
*[[Média:Konfliktus_zh_ismeretlen.PDF|2009/10 tavasz]]
 +
*[[Média:Konfliktus_zh_2011-04-02.PDF|2010/11 tavasz]]
 +
*[[Média:Konfliktus_zh_2012-03-03.PDF|2011/12 tavasz]] - Jól olvasható, többnyire jó válaszokkal együtt. A ZH 80%-ban ugyanezekből a kérdésekből áll!
 +
*[[Média:Konfliktus-kezeles_ZH.pdf|Összes eddigi]] - Eddigi ZH kérdések összegyűjtve, begépelve, a legtöbb megoldással együtt (2014 tavasz)
  
2011. tavasz: Tárgykövetelmény idén változott: Egy ZH-szerűséget kell írni szombaton az "előadás" végén. Lehet használni nyomtatott, kézzel írott jegyzetet és GÉPET. Neten fent van az anyag (lásd: fentebbi link), de érdemes odafigyelni egy kicsit az órán, mert a túlélős kvízek tanulságaira rákérdeznek (elég annyit tudnod, h egyáltalán miről szóltak ezek a játékok, aztán rizsázol egy kicsit). Nálunk az előadó 10 perc után kiment mivel hívták, aztán csak a végére jött vissza, de amúgy sem szólnak, ha írás közben megosztjátok a tudást:) Azért persze érdemes odafigyelni az előadásra is, mert vannak jó beszólásaik, meg érdekes dolgokról beszélnek (Közel-Kelet, Hidegháború, Terminátor).
+
==Vélemények==
 
+
====2010/11====
===[[EszenyiViktor|dög]] - 2010.03.06.===
+
*Van egy péntek délutáni és egy szombat délelőtti előadás, két előadóval. Mátyási visszafogottabb és kicsit szétszórt, de vannak jó beszólásai, Szappanos pedig abszolút lazán veszi, életszagú példákkal illusztrál, és elég közvetlen stílusú előadó. Amúgy érzik mindketten, hogy ez nem az a kurzus, ahol komolyat lehet alkotni, néha mondjuk már én éreztem magam kellemetlenül hogy kb 80-an dumáltak egyszerre, miközben az előadó tehetetlenül folytatta a mondandóját.<br/>Szóval nem a szokásos szociológus bullshitet adják, hasznos kétszer négy óra, sok érdekességgel és aktualitásokkal, megéri bemenni (bentmaradni). - 2010 ősz
 
+
*Egy ZH szerűséget kell megírni szombaton az "előadás" végén. Lehet használni nyomtatott, kézzel írott jegyzetet és GÉPET. A segédanyagok között fent van az tananyag, de érdemes odafigyelni egy kicsit az órán, mert a túlélős kvízek tanulságaira rákérdeznek. Elég annyit tudnod, hogy egyáltalán miről szóltak ezek a játékok, aztán rizsázol egy kicsit. Nálunk az előadó 10 perc után kiment mivel hívták, aztán csak a végére jött vissza, de amúgy sem szólnak, ha írás közben megosztjátok a tudást. Azért persze érdemes odafigyelni az előadásra is, mert vannak jó beszólásaik, meg érdekes dolgokról beszélnek (Közel-Kelet, Hidegháború, Terminátor). - 2011 tavasz
2010. tavasz: nagyjából ugyanaz van, mint négy éve, egy péntek délutáni és egy szombat délelőtti előadás, két előadóval. Mátyási visszafogottabb, és ahogy előttem is írták, kicsit szétszórt, de vannak jó beszólásai, Szappanos pedig abszolút lazán veszi, életszagú példákkal illusztrál, és elég közvetlen stílusú előadó. Amúgy érzik mindketten hogy ez nem az a kurzus ahol komolyat lehet alkotni, néha mondjuk én éreztem magam kellemetlenül hogy kb 80-an dumáltak egyszerre, miközben az előadó tehetetlenül folytatta a mondandóját.  
 
Szóval nem a szokásos szociológus bullshitet adják, hasznos kétszer négy óra, sok érdekességgel, aktualitásokkal, megéri bemenni (bentmaradni), és a dolgozatnak elvárt 3 oldalt se lehetetlen teljesíteni.
 
 
 
===[[PallosPeter|Peti]] - 2006.11.06.===
 
 
 
A 2006. őszi félévben péntek délután 14&mdash;16 és szombat délelőtt 9&mdash;13-ig volt az előadás. A nagy létszámra való tekintettel a tréning rész csak az előző hozzászóló által említett két feladatból állt, amit nem párosával gyakoroltunk, hanem két-két önként jelentkező adott elő. Az előadó, [mailto:smatyasi@msconcord.hu Mátyási Sándor] elég fura figura: be se mutatkozott és a pénteki előadás után ha el kellett volna mondanom, hogy miről beszélt, gondban lettem volna. Szombaton már sokkal összeszedettebben beszélt. A jó közönség, az állandó beszólások és a bemutatók feldobták az előadás hangulatát.
 
 
 
===[[SzaMa|SzaMa]] - 2005.11.02.===
 
 
 
A házidolgozatot e-mailben kell beadni - érdemes visszajelzést kérni, mert volt, akinek nem olvasták el a dolgozatát, és állhatott sorba egy hét múlva a jegybeírásnál.
 
 
 
===[[MarkertLaci|Markert Laci]] - 2005.09.19.===
 
 
 
Elvileg egy hétvége két napján napi 4-4 órában tart a tréning. (Amikor én voltam, akkor összesen 3 óra volt egy nap...) Mindenféle páros és csoportos feladatok vannak, általában érdekes, szórakoztató. Házi feladatként egy 2-3 oldalas esszét kell írni egy konfliktussal, az órán elmondott szempontok alapján. A tréninggel együtt kb. 5 órányi munkabefektetéssel simán megvan az ötös. Nehezebb a sorbanállást kibírni jegybeiratásnál
 
 
 
===Villany site===
 
 
 
A targyra a Neptunban orarendi idopontok vannak kiirva, amit nem kell figyelembe venni. Ugyanis a targy annyibol all hogy a legelso oran megbeszeltek egy idopontot (szombat es vasarnap) amikor be kell jonni es reggel 8-tol delutan 3ig egy kepzest tart a tanar. A kepzes annyibol al hogy kulonbozo feladatokat kell parban csinalni, pl el kell adni egy autot a masiknak, meg kell beszelni egy masik ceg vezetojevel hogy hogyan mentsetek meg egyutt a vilagot, le kell rajzolni egy rajzot amit te nem latsz csak a tarsad es az o utasitasai alapjan kell ezt megcsinalni, meg hasonlo pihent dolgok.
 
A ket nap kulonben jo hangulatba telik el, sok szunet van meg sokfajta ember sok karrol. Es ezzel meg is van a felevkozi alairas, aki erre nem jon el az mehet keresztre :)). A buli vegeztevel mar csak egy esszet kell irni amit egy megbeszelt idopontig kell beadni, es erre kapsz egy jegyet.Az esszeben egy konfliktust kell leirni es annak a megoldasat, a ficko kulonben ad egy lapot hogy mik a szempontok es az alapjan egyszeru megcsinalni. Nekunk november elejen volt a kepzes es jan 3ig lehetett beadni az esszet. En masfel oldalt irtam es erre kaptam egy 4est. Kb ket orat foglalkoztam az egesz targgyal :)).<br>
 
Aki felveszi annak sok sikert hozza.
 
 
 
==Címszavak==
 
 
 
* Konfliktus szintek (osztályozás szereplők száma szerint)
 
** összehasonlítás interakciók száma, érdekek száma, megoldás módja szerint
 
* Konfliktus tényezői
 
** érzelmek, értékek
 
** információ kezelése (elárasztás, visszatartás)
 
** felek közötti kapcsolat, bizalom mértéke
 
** szabályok
 
** érdekek
 
* Viselkedési stratégia
 
** ha van direkt eszköz valamelyik fél kezében, illetve ha nincs
 
** kommunikáció sikerességének feltételei (csatorna modell alapján)
 
** pozicionális vs érdek alapú tárgyalás
 
  
==Házi feladat==
+
====2013/14====
 +
*A Neptunban különböző kurzusok vannak meghirdetve, melyek közül mindegyik más-más hétvégén van. Érdemes előre megnézni, melyik mikor van és az alapján választani. Sietni kell, mert hamar betelnek! A "tréning" két napos. Péntek délután van egy 2 órás előadás, ami elég uncsi, nem sok érdekes dolog hangzik el, valamint szombaton délelőtt pedig egy 5 órás. A szombatira érdemes bemenni, mert elég érdekes szituációs játékok és csoportos feladatok vannak. Ezekből azért lehet pár hasznos tanulságot levonni. A szombati óra végén van egy 30 perces ZH, amin BÁRMI használható. Érdemes bevinni laptopot és a fentebb linkelt régi ZH és a hivatalos tananyag alapján simán meg lehet írni. Teljes mértékben ingyenkredit tárgy. - [[Szerkesztő:David14|ED]], 2014 tavasz
  
3-4 oldalas esszét kell írni, és vizsga előtt egy héttel leadni a tanszéken vagy az előadónak emailben (az utóbbit preferálja). Nem számít halálos bűnnek, ha csak 3 nappal korábban kapja meg. 6 oldalnál semmiképp ne írj többet, nem akar sokat olvasni.
+
====2017/18====
 +
*A fenti két véleményhez hozzátenném, hogy ahogyan a tárgy adatai között is szerepel, katalógus van. Aki nincs jelen mindkét alkalmon, annak nem fogadják el a ZH-ját. Szintén hasznos lehet, hogyha valakinek mégse alkalmas az időpont, amikorra fölvette, és lusta e-mailt írni, hogy rakják át más időpontra, (amit mindig megtesznek, ha írnak nekik) akkor bemehet bármelyik időpontra, és a jelenléti ív végére fölírhatja magát. A pénteki előadás amúgy engem személy szerint kevésbé kötött le, (előadó elmesélte melyik volt feleségének hány lakást vett a válás után, és egyébként mennyi pénze, meg nyaralója van) mint a szombati, ahol különböző feladatokat, meg tesztet kaptunk. ZH-hoz érdemes laptopot vinni (meg egyébként is, hacsak nincs más elfoglaltság unalmasabb pillanatokra), ha valakinek azon könnyebb a válaszokat keresgélni, mert nem sok időt adnak rá. - '''Balu''', 2018 tavasz
  
A dolgozat felépítése:
+
====2018/19====
# Konfliktus szereplői
+
*A pénteki elmaradt, de a szombati számomra a félév egyik legizgalmasabb előadása volt. Mindenképpen érdemes meghallgatni. Az előadó jól magyaráz, szemléletes példákat hoz. A tárgy teljesen ingyen kredit, a feladatokat ki tudjátok másolni a fenti "ZH feladatok"-ból szó szerint.
# Problémák, okok elemzée
 
# Viselkedési stratégia (pozicionális vagy érdek alapú)
 
# Megoldás
 
  
-- [[PallosPeter|Peti]] - 2006.11.06.
+
====2020/21====
 +
*A kurzus távoktatás formájában folyt; a tárgyból nem volt sem előadás, sem zárthelyi, helyette a tananyagot feltöltötték a moodle-be és az alapján egy három oldal terjedelmű esszét kellett megírni és visszaküldeni, amiben a tananyagban szereplő szempontok alapján egy saját élményű konfliktus leírása és elemzése volt a feladat. A tárgyból az emberek túlnyomó része ötöst vagy négyest szerzett, az esszé megírása sem vett túl sok időt igénybe. A távoktatás ellenére véleményem szerint így is érdemes volt felvenni ezt a kurzust. - [[Szerkesztő:Pölcz Márton|Marci]], 2020 ősz
  
%META:FORM{name="KozismeretiForm"}%
 
%META:FIELD{name="Trgy" title="Tárgy" value="Konfliktuskezelés"}%
 
%META:FIELD{name="Trgykd" title="Tárgykód" value=""}%
 
%META:FIELD{name="Tanszk" title="Tanszék" value="BME Szociológia és Kommunikáció Tanszék"}%
 
%META:FIELD{name="Elad" title="Előadó" value="[mailto:pulzar@axelero.magyarorszag Szappanos]&#44; [mailto:smatyasi@msconcord.hu Mátyási Sándor]"}%
 
%META:FIELD{name="Kreditszm" title="Kreditszám" value="2"}%
 
%META:FIELD{name="raszm" title="Óraszám" value="1 hétvége"}%
 
%META:FIELD{name="Tmakr" title="Témakör" value="tréning"}%
 
%META:FIELD{name="raijelenlt" title="Órai jelenlét" value="ajánlott"}%
 
%META:FIELD{name="Jegy" title="Jegy" value="zh"}%
 
%META:FIELD{name="Elvrtmin.munka" title="Elvárt min. munka" value="semmi"}%
 
%META:FIELD{name="Minimumrajrjegy" title="Minimumra járó jegy" value="4"}%
 
%META:FIELD{name="Elvrtmax.munka" title="Elvárt max. munka" value="semmi"}%
 
%META:FIELD{name="Munkrajrjegy" title="Munkára járó jegy" value="5"}%
 
  
[[Category:Valaszthato]]
+
[[Kategória:Valaszthato]]

A lap jelenlegi, 2020. december 12., 13:11-kori változata

Konfliktus megelőzés-kezelés-
közvetítés-tárgyalás
Tárgykód
GT439348
Általános infók
Kredit
2
Tanszék
GTK - Szociológia
Követelmények
Jelenlét
kötelező
Minimális munka
ZH megírása tetszőleges
segédanyag felhasználásával
NagyZH
1 db
Elérhetőségek


A Konfliktus megelőzés-kezelés-közvetítés-tárgyalás tulajdonképpen egy kétnapos tréning, melyet félévente több kurzusban, péntek délután és szombat délelőtt ritmusban bonyolítanak le. A tárgy (nevéből következően) a konfliktusok témáját járja körül, az előadások közben a hallgatók szituációs játékokban is részt vesznek.

Követelmények

  • Jelenlét: A második nap kötelező, de ettől függetlenül érdemes bemenni mindkét nap, hiszen a ZH megírása során tetszőleges segédanyag használható, például az előadás során készített jegyzetek.
  • NagyZH: A szombati előadás végén egy kifejtős kérdésekből álló zárthelyit kell írni, melynek eredményéből számítják a féléves jegyet.

Segédanyagok

  • Tananyag – Az oktatók által minden félév elején kiküldött tananyag a tárgyhoz. A zárthelyin is használható, tehát érdemes vagy laptopon bevinni, vagy előre kinyomtatni.
  • Konfliktus-kezelési stratégiáim – Önértékelő teszt, melyet az egyik előadáson osztottak ki.
  • 2015 tavasz, szombati előadás diái
  • ZH feladatok - Ezek a konkrét feladatok, amiket ZH-n fogtok látni. Érdemes innen kiírni a megoldásokat, ha a wikit használjátok forrásként.

Nagyzárthelyi

Vélemények

2010/11

  • Van egy péntek délutáni és egy szombat délelőtti előadás, két előadóval. Mátyási visszafogottabb és kicsit szétszórt, de vannak jó beszólásai, Szappanos pedig abszolút lazán veszi, életszagú példákkal illusztrál, és elég közvetlen stílusú előadó. Amúgy érzik mindketten, hogy ez nem az a kurzus, ahol komolyat lehet alkotni, néha mondjuk már én éreztem magam kellemetlenül hogy kb 80-an dumáltak egyszerre, miközben az előadó tehetetlenül folytatta a mondandóját.
    Szóval nem a szokásos szociológus bullshitet adják, hasznos kétszer négy óra, sok érdekességgel és aktualitásokkal, megéri bemenni (bentmaradni). - 2010 ősz
  • Egy ZH szerűséget kell megírni szombaton az "előadás" végén. Lehet használni nyomtatott, kézzel írott jegyzetet és GÉPET. A segédanyagok között fent van az tananyag, de érdemes odafigyelni egy kicsit az órán, mert a túlélős kvízek tanulságaira rákérdeznek. Elég annyit tudnod, hogy egyáltalán miről szóltak ezek a játékok, aztán rizsázol egy kicsit. Nálunk az előadó 10 perc után kiment mivel hívták, aztán csak a végére jött vissza, de amúgy sem szólnak, ha írás közben megosztjátok a tudást. Azért persze érdemes odafigyelni az előadásra is, mert vannak jó beszólásaik, meg érdekes dolgokról beszélnek (Közel-Kelet, Hidegháború, Terminátor). - 2011 tavasz

2013/14

  • A Neptunban különböző kurzusok vannak meghirdetve, melyek közül mindegyik más-más hétvégén van. Érdemes előre megnézni, melyik mikor van és az alapján választani. Sietni kell, mert hamar betelnek! A "tréning" két napos. Péntek délután van egy 2 órás előadás, ami elég uncsi, nem sok érdekes dolog hangzik el, valamint szombaton délelőtt pedig egy 5 órás. A szombatira érdemes bemenni, mert elég érdekes szituációs játékok és csoportos feladatok vannak. Ezekből azért lehet pár hasznos tanulságot levonni. A szombati óra végén van egy 30 perces ZH, amin BÁRMI használható. Érdemes bevinni laptopot és a fentebb linkelt régi ZH és a hivatalos tananyag alapján simán meg lehet írni. Teljes mértékben ingyenkredit tárgy. - ED, 2014 tavasz

2017/18

  • A fenti két véleményhez hozzátenném, hogy ahogyan a tárgy adatai között is szerepel, katalógus van. Aki nincs jelen mindkét alkalmon, annak nem fogadják el a ZH-ját. Szintén hasznos lehet, hogyha valakinek mégse alkalmas az időpont, amikorra fölvette, és lusta e-mailt írni, hogy rakják át más időpontra, (amit mindig megtesznek, ha írnak nekik) akkor bemehet bármelyik időpontra, és a jelenléti ív végére fölírhatja magát. A pénteki előadás amúgy engem személy szerint kevésbé kötött le, (előadó elmesélte melyik volt feleségének hány lakást vett a válás után, és egyébként mennyi pénze, meg nyaralója van) mint a szombati, ahol különböző feladatokat, meg tesztet kaptunk. ZH-hoz érdemes laptopot vinni (meg egyébként is, hacsak nincs más elfoglaltság unalmasabb pillanatokra), ha valakinek azon könnyebb a válaszokat keresgélni, mert nem sok időt adnak rá. - Balu, 2018 tavasz

2018/19

  • A pénteki elmaradt, de a szombati számomra a félév egyik legizgalmasabb előadása volt. Mindenképpen érdemes meghallgatni. Az előadó jól magyaráz, szemléletes példákat hoz. A tárgy teljesen ingyen kredit, a feladatokat ki tudjátok másolni a fenti "ZH feladatok"-ból szó szerint.

2020/21

  • A kurzus távoktatás formájában folyt; a tárgyból nem volt sem előadás, sem zárthelyi, helyette a tananyagot feltöltötték a moodle-be és az alapján egy három oldal terjedelmű esszét kellett megírni és visszaküldeni, amiben a tananyagban szereplő szempontok alapján egy saját élményű konfliktus leírása és elemzése volt a feladat. A tárgyból az emberek túlnyomó része ötöst vagy négyest szerzett, az esszé megírása sem vett túl sok időt igénybe. A távoktatás ellenére véleményem szerint így is érdemes volt felvenni ezt a kurzust. - Marci, 2020 ősz