Fénytávközlő rendszerek és alkalmazások

A VIK Wikiből
A lap korábbi változatát látod, amilyen Matolcsy Balázs (vitalap | szerkesztései) 2016. január 19., 16:05-kor történt szerkesztése után volt.
Ugrás a navigációhoz Ugrás a kereséshez
Fénytávközlő rendszerek és alkalmazások
Tárgykód
VIHVMA06
Általános infók
Szak
villany MSc
Kredit
4
Ajánlott félév
2
Tanszék
SZHVT
Követelmények
Házi feladat
1 db
Vizsga
írásbeli
Elérhetőségek


A tantárgy célkitűzése

Az Optikai hálózatok elemei tárgyban megismert eszközökből felépülő rendszerekkel ismerteti meg a hallgatókat. A tárgy áttekintést ad az egycsatornás, pont-pont összeköttetéstől, a jelen és jövő többcsatornás, nagysebességű gerinchálózatainak felépítéséig, a maghálózattól a hozzáférési hálózatokig, illetve olyan speciális területekről is, mint a Radio over Fiber (RoF) vagy a látható fénnyel történő kommunikáció. A tárgy hallgatói jártasak lesznek az optikai hálózatok fizikai rétegének tervezési feladataiban. A tárgy második fele az optikai átvitel egyik érdekes és gyakori alkalmazási példájával foglalkozik. Egyrészt bemutatja az optikai közeget használó hang- és képátviteli rendszerekben lejátszódó fizikai alapjelenségeket és azok mérését, másrészt ismerteti a korszerű CATV-hálózatokban alkalmazott jelformákat, átviteli eljárásokat és azok méréstechnikáját. Az előadásokon a mindenkor érvényes analóg háttértudást, és a modern digitális rendszerszemléletet egyaránt átadjuk.

A tantárgy számonkérései

A félév alapvetően két részre oszlik el, ezért a félév közepén (az első rész végén) van egy kiszárthelyi, melyet minimum elégséges szintre kell teljesíteni, ezután a félév végén a második anyagrészből (Szombathy Csaba előadásai) kell kis zárthelyit írni órán. A vizsgaidőszakban szóbeli számonkérés van. Mindkét anyagrészből egy-egy tételt kell húzni.

Zárthelyi

Segédanyagok

Vizsga és ZH tapasztalatok

Mind a ZH mind a vizsgák teljesíthetőek, ha bejártál órákra és érted az egyes összefüggéseket. Itt is mint, ahogy az egész szakirány arra megy ki a játék, hogy jól megtanuld azokat az összefüggéseket és rendszerszemléletet, ami egy mesterdiplomás mérnöknek elengedhetetlen. Az órákra bejárni érdemes, mert érdekesek és a lényegi összefüggések ott hangzanak el. Az első témakörből a diasorok fent vannak a tanszéki honlapon.