„Elektrotechnika” változatai közötti eltérés

A VIK Wikiből
Ugrás a navigációhoz Ugrás a kereséshez
96. sor: 96. sor:
 
{| style="border-spacing: 1em; width: 60%;"
 
{| style="border-spacing: 1em; width: 60%;"
 
| style="vertical-align: top;" |
 
| style="vertical-align: top;" |
 +
== Régi ZH-k ==
 +
{{Rejtett
 +
|mutatott='''2017 ősz előtti ZH-k'''
 +
|szöveg=
  
 
=== Első ZH ===
 
=== Első ZH ===
127. sor: 131. sor:
  
 
|}
 
|}
 +
}}
  
 
=== Ellenőrző kérdések kidolgozásai ===
 
=== Ellenőrző kérdések kidolgozásai ===

A lap 2019. november 26., 21:37-kori változata

2015 őszi félévétől a régi és az új tanterv szerint haladóknak is az új tárgy indul. A régi tárgyhoz képest apróbb változások vannak a követelményekben.

Elektrotechnika
Tárgykód
VIVEAB00
Általános infók
Szak
villany
Kredit
5
Ajánlott félév
3
Keresztfélév
nincs
Tanszék
VET
Követelmények
Labor
5 alkalom
KisZH
nincs
NagyZH
2 db
Házi feladat
nincs
Vizsga
nincs
Elérhetőségek
Levlista
eltech
Hiba a bélyegkép létrehozásakor: Nem lehet a bélyegképet a célhelyre menteni
@sch.bme.hu


Megalapozza a Villamos energetika tárgyat és egyben elméleti és gyakorlati megalapozás azok részére, akik a Villamos energetika szakirányon folytatják a tanulmányaikat.

A tantárgycélkitűzése az elektrotechnika alapjainak bemutatása. Az elektrotechnikai gyakorlatban alkalmazott számítási módszerek ismertetése. A bemutatott módszerek alkalmazása gyakorlati példák megoldásával. Az egy- és háromfázisú transzformátorok működése, szimmetrikus állandósult állapotának vizsgálatára alkalmas alapvető módszerek ismertetése. Az alapvető elektromechanikai átalakítók mágneses terének ismertetésére alapozva ezek működési elveinek ismertetése. A teljesítményelektronika és a villamos hajtástechnika alapjainak bemutatása, fokozatosan felépítve. Az elektrotechnika környezetvédelmi vonatkozásai, az elektromágneses összeférhetőség alapjai. A villamos biztonságtechnika és az érintésvédelem tárgyalása. A villamos energia alapvető tárolási módszereinek és eszközeinek ismertetése. Az elektrotechnika korszerű és a jövőben várható lényeges alkalmazásainak áttekintése és ismertetése.

Követelmények

  • Előkövetelmény: A tárgy felvételéhez szükséges a Jelek és rendszerek 1 kreditének megszerzése, bár a valóságban kevés Jelek 1-es anyagra hivatkoznak a tárgyban, viszont sok minden szóba kerül a Fizika 2 tananyagából.
  • Laborok: A félév során 5 labormérést kell teljesíteni (egy pótmérésre van lehetőség), melyek mindegyike elején beugró van. Alaposan fel kell készülni rájuk a segédletből, mert könnyen kidobhatnak, legfőképpen a nagyfeszültségű kisülések labornál!
  • NagyZH: A félév során 2 darab, egyenként 50 pontos nagyzárthelyit kell megírni, mindkettőt külön-külön legalább 40 %-ra (20 pont). Mindkét zárthelyi feleletválasztós/számolós feladatokból áll.
  • Házi feladat: A félév során kiadnak néhány szorgalmi házi feladatot. Ezek megoldása nem kötelező, de jó megoldás esetén, akár 1 jeggyel is javítható az egyik zárthelyi eredménye.
  • Félévközi jegy: A két legalább elégséges ZH pontszámát összegzik és százalékot képeznek belőle. Az 5 sikeres mérésre kapott jegyeket átlagolják és százalékot képeznek belőle. Ezután a ZH százalékot 2/3, a labor százalékot pedig 1/3 súllyal összeátlagolják. Az elégségeshez legalább 40%-ot kell elérni!
  • Ponthatárok:
  • Eredmény (E)
E % Jegy
0 - 39 1
40 - 54 2
55 - 69 3
70 - 84 4
85 - 100 5

Előadás anyagok 2019

Laborok

Minden labor elején egy 10-15 perces beugrót kell írni. Mivel a laborvezető határozza meg a tényleges beugró kérdéseket, így ezek csak iránymutatásul szolgálnak, ettől lényegesen eltérő kérdéseket is feltehetnek. Tehát ezen anyagok megtanulása NEM mentesít a segédlet alapos áttanulmányozása alól!

Felhívnám a figyelmet arra, hogy a feszültségNÉLKÜLI és feszültségMENTES állapot összekeverése súlyos hibának számít és a beugró esetében ez az egy hiba is a beugró sikertelenségével járhat! - Shad

Továbbá nagyon fontos a mérési útmutató ismerete és értése, a piros részekkel szedett biztonsági kérdésekre a válasz ismerete.

A 2019/20 őszi félévben kiadott laborfelkészülési segédlet egyben: *ETA 2019/20 ősz

ZH segédanyagok

A ZH-k anyaga évről-évre változik, ezért nem egységesek a kidolgozások. Ha valakinek van ideje és kedve, az átültethetné ezeket a kidolgozásokat a lentebb már létrehozott wikilapokra. Annak nincs sok értelme, hogy minden évben a korábbi évekkel 90%-ban redundáns kidolgozások szülessenek. Sokkal hatékonyabb lenne, egy wikis kidolgozás, amit lehet módosítani/bővíteni is utólag.

Figyelem: Újabban elterjedt az a ZH feladat konvenció, hogy a kérdéseket először tömören, egy sorban leírják, majd alá "ajánlásokat" adnak a kidolgozásra (például: 2012 őszi 3. ZH).
Ezek valójában nem ajánlások, hanem ezek alapján adják a pontokat, szóval érdemes minden pontra részletesen kitérni.

A 2019/20 őszi félévben kiadott ZH felkészülési segédletek:

Régi ZH-k

2017 ősz előtti ZH-k

Ellenőrző kérdések kidolgozásai

Egyéb segédanyagok

Nagyzárthelyik

A ZH tematika évről-évre változik annak függvényében, hogy adott évben milyen sorrendben mentek le az anyagrészek és hogy haladtatok.
Így az itt szereplő anyagok nem teljesen fedik a mostani számonkérések anyagát, csak mint egy útmutatásul szolgálnak.

Első ZH

Második ZH

Harmadik ZH

Szorgalmi házi feladat

A házi feladat nem kötelező, de általában minden félévben feldobnak az oktatók pár témát, amelyet kidolgozva lehet +1 jeggyel növelni az egyik nagyZH eredményét.
Kiemelkedően színvonalas munka esetén, akár direktben a félévközi eredmény is növelhető +1 jeggyel (bár ez nem biztos).
Sem az itt elérhető anyagokat, sem bármilyen más netes anyagot nem éri meg másolni, mert azt rögtön kiszúrják és nem kapsz rá semmit.

Példák házi feladatokra:

Tippek

  • A tárgy alapvetően nem nehéz. A zárthelyiken 90%+ esetben tényleg szó szerint a kiadott ellenőrző kérdéseket kérik vissza. Ha azokat alaposan megtanulod, nagy meglepetés nem érhet.
  • A laborok elején írandó beugrót tényleg komolyan kell venni. Legfőképpen a nagyfeszültségű kisülések laborét, hiszen ott ha valamit nagyon elbénázol, akár komolyabb sérülés is lehet! Éppen ezért aki nem tudja csukott szemmel oda-vissza álmából is felébresztve elmondani a feszültségmentesítés 5 szabványos lépését HIBÁTLANUL, azt azon nyomban küldik is haza!
  • Érdemes bemenni megtekintésre, mert ha szerencséd van 1-2-3 pontot simán össze lehet szedni.
  • A ZH-kat nagyon lassan javítják ki, 1-2 hétnél korábbra ne várjátok. Ha túlcsúsznak az általuk hírdetett időponton, akkor sem érdemes idegeskedni, mert az is előfordult már, hogy csak a megtekintés előtti percekben végeztek a javítással.
  • A nagyfeszültségű kisülések laborba hosszúnadrágban (zárt ruházat és cipő) kell menni, kivétel nincs (rövidnadrágban nem engednek be, beugrót sem írhatsz)!!


Bevezetők
1. félév
2. félév
3. félév
4. félév
5. félév
6. félév
7. félév


Bevezetők
1. félév
2. félév
3. félév
4. félév
5. félév
6. félév
7. félév
Megjegyzés:
A csillaggal jelölt négy szakirány-előkészítő tárgy közül egy a 6. félévben.