A vezetővé válás pszichológiája

A VIK Wikiből
A lap korábbi változatát látod, amilyen Horvgbor (vitalap | szerkesztései) 2013. november 30., 10:31-kor történt szerkesztése után volt.
Ugrás a navigációhoz Ugrás a kereséshez

Sablon:Szabvál

A tárgy fő célja, hogy megismerkedjetek a vezetéslélektan fő témáival, kérdéseivel, dilemmáival, illetve hogy bepillantást kapjatok a vezetővé érés folyamatába, és abba, miként válhat valaki jó vezetővé.

A személyes alkalmak során előadásokat hallhattok és gyakorlati jellegű feladatokat, gyakorlatokat próbálhattok ki a vezetéslélektan témaköréhez kapcsolódóan.

A tantárgyhoz tartozó összes segédanyag, és az online házi is a moodle oldalon elérhető.


Követelmények

  • Jelenlét: minimum a 2.-6. alkalmak közül 3-on a részvétel, katalógus van
  • Házi: feladat: az online feladatokban legalább 50% összpontszám elérése
  • ZH: a félév végén, legalább 50%


ZH

2007. nov. 22.

  1. képes-hajlandó
  2. motiváció-elmélet (McClelland)
  3. Mi az eustressz és a distressz?
  4. Mi a mi-tudat?
  5. Lewin: autokratikus, demokratikus, anarchikus (laissez-faire)

-- kovi - 2007.11.22.

Vélemények

zhuinden - 2011.02.23.

Az óra nagyobb mértékű befektetést nem igényel. Az előadó neve Répáczki Rita, aki alapvetően kedves és válaszol a kérdésekre, de az előadásokra nem kötelező a bejárás, és igazából annál sokkal többre nem is jó, minthogy legalább egyszer halljál arról, amit később a jegyzetből érdemesebb elolvasni. Az előadások szerkezetük szerint inkább a PPT újrafelolvasásából állnak 90%ban, ezért nem éri meg különösebben. A követelmény egy 5 oldalas esszé írása volt vezetőpszichológiai szabadon választott cikkek alapján (összegzés és saját vélemény kifejtése), és év végén félévközi/vizsgajegynek megfelelően ZH vagy vizsga (a kettő azonos). A vizsgát gépen kellett írni a Moodle-ön keresztül, igazából ha az ember egyszer elolvassa a jegyzetet és a PPTket akkor mindenre tudni fogja a választ. :) Mondanak pár érdekes dolgot, de aki csak a jegyzethez való hozzáférésért venné fel, annak itt van.